pomuzeme2

Tisk

Ošetření ran v praxi

Napsal MVDr. Zbyněk Lonský.

Možnosti uzavření rány. Množství volné, pružné kůže se liší na různých částech těla psa. V oblasti krku a hrudníku je jí poměrně hodně, zatímco na hlavě a končetinách je takto dostupné kůže poměrně málo. Toto je faktor, který je určující pro rozhodnutí, jakou metodu, či metody k uzavření konkrétní rány můžeme použít. Hojení ran otevřenou cestou bez šití je nejčastěji využíváno u silně kontaminovaných nebo infikovaných ran. Pokud je kontaminace odstraněna, nekrotická tkáň resekována a infekce vyřešena, jsou nejčastější používané metody ošetření ran následující:
1. odložené primární uzavření rány /šitím/
2. sekundární uzavření
3. kontrakce rány a epitelizace
4. rekonstrukční chirurgické techniky.
Odstranění mrtvé tkáně je základem pro kontrolu infekce a podporu procesů hojení rány. Rozhodující pro volbu metody je velikost a umístění rány. Metody lze samozřejmě kombinovat, například část rány uzavřít primární suturou a část lalokem.
Poruchy v sekundárním hojení.
Odložené primární uzavření rány a sekundární uzavírání rány obecně předpokládá dostatečné množství volné kůže, umožňující těsné přiblížení obou okrajů defektu k sobě. Tento způsob hojení probíhá jako léčba otevřené rány po dobu 4-5 dní po zranění a následné uzavření. Mezitím dojde k vytvoření zdravého granulujícího podloží rány. Naproti tomu sekundární hojení je nechirurgické uzavření rány procesy myofibroblastické kontrakce rány a migrací epiteliálních buněk přes zdravé, vaskularizované granulační podloží. Bohužel ne všechny otevřené rány u zvířat se se hojí dobře tímto způsobe, což může mít následující příčiny:
1. ztráta elasticity kůže nutná ke kontrakci rány
2. vznik chronického /špatně vaskularizovaného podloží rány
3. pokračující traumatizace otevřené rány
4. intenzivní restriktivní fibróza
5. nedostatky ve výživě
6. infekce,cizí tělesa,nekrotická tkáň
7. neoplazia
8. dědičné problémy v hojení ran

Pokud odstraníme možné příčiny poruch v hojení ran stane se přesto, že rána se zhojí pouze po chirurgické intervenci. Existuje několik základních metod plastické chirurgie, kterými je možno takovouto ránu uzavřít a ušetřit čas a peníze za dlouhotrvající péči o pomalu se hojící ránu. V několika případech bylo použito omentum nebo svalový lalok k vyplnění chybějící tkáně a obnovení cirkulace do problematického místa.
6 základních kroků v léčbě ran
Šest základních kroků při léčbě silně kontaminovaných a infikovaných ran je:
1. zabránit další kontaminaci
2. oškrábat mrtvou, poškozenou a umírající tkáň
3. odstranění cizích příměsí a kontaminace
4. podpora dostatečné drenáže rány
5. vytvoření životaschopného, prokrveného podloží rány
6. výběr vhodné metody pro uzavření rány
Základem ošetření problematických, nehojících se ran, je většinou vytvoření zdravě granulujícího podloží, což je základem uzavření rány. Konečné uzavření rány a satnovení vhodné metody je záležitostí praktických zkušeností a znalostí klinika

Zdroj: M.M.Pavletic,Angell Memorial Animal Hospital,Boston,USA

CSVS_logo

stomatologie

Úvěr pro zvířata - www.uverprozvirata.cz

Royal Canin

Veterinární stomatologická ordinace MVDr. Zbyněk Lonský je na Facebooku.