pomuzeme2

Tisk

Mimikry ve veterinární dermatologii

Napsal MVDr. Zbyněk Lonský.

Veterinární lékaři, kteří jsou zběhlí v dermatologii, kladou velký důraz na posuzování určitých klinických příznaků, souvisejících typicky s určitým onemocněním.I když různé typy změn vznikají častěji typicky u určitých onemocnění, je důležité upozornit , že to nemusí platit ve všech případech. V tomto článku se pokusíme přiblížit ty případy, u kterých dle autorových zkušeností, může dojít k záměně u nejběžnějších kožních onemocnění. Změny na kůži Papula/pupínek,vyrážka/- se vyskytuje často u různých případů přecitlivělosti, zvláště alergie na bleší pokousání, potravní alergie, kontaktní alergie nebo svrabu. Avšak pupínky může též příležitostně způsobovat folikulitida. Folikulitida je většinou bakteriálního původu /Stafylokokus intermedius/, ale může být též způsobena demodikózou či dermatofyty. Při bližším vyšetřením se ukazuje, že papula je vždy spojena s chlupovým folikulem, což nemusí být při prvním vyšetření patrné. Všechny papulovitá zduření, neodpovídající na běžnou léčbu /odblešení, hypoalergenní dieta,léčba svrabu,kortikosteroidní léčba apod./ by měla být podrobena biopsii, histologickému vyšetření a kultivaci.
Pustula/strup/ se vyskytuje nejčastěji u pyodermií /hnisavých kožních infekcí/. Může být ale také způsoben jinými onemocněními jako jsou pemphigus foliaceus či demodikóza a výjimečně i jinými patologickými stavy kůže. Je vhodné vyšetřit mikroskopicky obsah neprasklých strupů. Pustuly způsobené Pyodermií, obsahují většinou množství neutrofilů a bakterií, převážně koků.Nález akantholytických /oválných epidermálních/ buněk, jiných organismů, či prostě odolnost strupů k jakékoli léčbě, je indikací pro biopsii a kultivaci.
Epidermální kolarety jsou typické okrouhlým tvarem skvrn s vypadanou srstí, která mají snahu se zvětšovat, jsou začervenalé a následně černají/hyperpigmentace/. Z důvodů okrouhlého tvaru, je jim často přičítána jakop příčina dermatofyt. Dle autorových zkušeností však mohou tyto změny být způsobeny i povrchovým hnisavým zánětem kůže a může je též zanechat jakýkoli prasklý strup či boule.
Ztráta pigmentu nosní houby - je nejčastěji způsobena jedním z autoimunitních onemocnění/diskoidní či systémový lupus erythematosus, pemphigus/ anebo mnohem častěji nasální sluneční dermatitidou. Autor se však setkal s několika pacienty s těmito příznaky, způsobenými bakteriální pyodermií, sterilním pyogranulomem, mykózou či leishmaniázou. K přesné diagnóze by opět měla pomoci biopsie.
Bulky/uzlíky/ nemusí být vždy novotvary. Infekční agens, specielně bakterie a dermatofyty mohou být též příčinou těchto změn. Při stanovení diagnózy opět pomáhá histopatologie či kultivace.
Seborrhoea, nadměrná lupovitost, či produkce mazu jem pozorována u mnoha onemocnění kůže. Jejími nejčastějšími příčinami jsou endokrinologické abnormality, parazitární onemocnění, alergie apod. Klinik by však měl mít na paměti, že generalizovaná seborrhoea může být projevem u pemphigus foliaceus, mazové adenitis, infekcí Mallasezií, kutánního lymphomu,potravní alergie a účinku léků. Doporučujeme histopatologické vyšetření.
Rozmístění změn. Onemocnění, způsobující mukokutánní léze /na uších,rtech,polštářcích tlapek, anu,nosu/ bývají přičítána autoimunitním onemocněním /lupus, pemphigus atd./ Podobné příznaky však mají též pyodermie, zinkové dermatózy, kutánní lymphom, povrchová nekrolytická dermatitida, lékové dermatózy a leishmaniáza. Diferenciální diagnostiku lze provést histologickým a kultivačním vyšetřením.
Periokulární strupovitost má šest hlavních příčin a to pyodermii, dermatofyty,demodikózu, zinkové dermatózy, pemphigus foliaceus a povrchovou nekrolytickou dermatitidu.
Svědivost a vypadávání srsti v oblasti kořene ocasu je nejčastěji způsoben zablešením nebo alergií na bleší sliny. Autor též zachytil tyto změny u několika psů s inhalační alergií a svrabem, u koček s ušním svrabem, a u koček i psů s potravní alergií a napadenými Cheyletiellou. Z hlediska léčby lze uvažovat o kožních seškrabech, pokusnou hypoalergenní dietou, preventivní ektoparazitickou léčbou a intradermálním kožním testováním u těch jedinců, u kterých není úspěšná léčba na alergii na bleší sliny.
Olysání ocasu je typické při hypothyroidismu /krysí ocas/, ale mohou ho způsobit též jiné endokrinopathie, stejně jako mazová adenitis.
Olysání krku bez svědivosti je typické při endokrinních onemocněních nebo u koček při dermatofytech. Mohou ho též ale způsobit mazová adenitis nebo kutánní lymfom.
Ventrální olysání břicha u koček je často nazýváno endokrinní nebo psychogenní olysání. I když tato onemocnění mohou být příčinou, mohou tyto změny způsobit též alergie na bleší pokousání, potravní či inhalační alergie. U stárnoucích koček je nově popsáno onemocnění zvané kočičí paraneoplastická alopecie ? vznikající u jedinců s vnitřním zhoubným procesem, většinou adenokarcinomem střev. Při diagnostice těchto případů, by měl klinik vyšetřit vytržené chlupy mikroskopicky. Pokud jsou konce těchto chlupů tenké a zúžené, může se jednat o kočičí endokrinní alopecii či paraneoplastickou alopecii. Pokud jsou konce chlupů jakoby čtverečkované, je olysání spojeno s lízáním a příčinou je psychogenní alopecie nebo alergie. V praxi je ale olysávání břicha nejčastěji spojeno se zablešením a alergií na bleší pokousání.
Zvýšená produkce mazu je dobře známá u kokrů, zvláště světlých. Kromě tohoto genetického onemocnění, mohou tento příznak způsobovat potravní alergie a hypothyroidismus. Protože tato dvě onemocnění jsou léčitelná, měl by klinik vyzkoušet hypoalergenní dietu a vyšetřit funkci štítné žlázy.
Konečně, podle autorovy zkušenosti existují čtyři onemocnění, která mají množství různých příznaků a mohou tak napodobovat mnoho jiných onemocnění. Jsou to systémový lupus erythematosus, potravní alergie, leishmaniáza a dermatózy, způsobené léky. S těmito onemocněními by tedy klinik měl vždy při diagnóze počítat.

Zdroj: Stephen White, USA

CSVS_logo

stomatologie

Úvěr pro zvířata - www.uverprozvirata.cz

Royal Canin

Veterinární stomatologická ordinace MVDr. Zbyněk Lonský je na Facebooku.