pomuzeme2

Tisk

Co s blechami a klíšťaty?

Napsal MVDr. Zbyněk Lonský.

Co s blechami a klíšťaty?

Tisk

Svilušky neboli trombikulóza u psa

Napsal MVDr. Zbyněk Lonský.

Pane doktore, Letos jako každý podzim má můj yorkshire terrier problémy se svědivostí. Začne si úporně vykusovat hlavně tlapky a vykusuje se mezi prsty. Tlapky mu prohlížím a není na nich nic vidět, jen takové oranžové tečky. Mohla by to být nějaká alergie?

Tisk

Giardiasis u psa a kočky

Napsal MVDr. Zbyněk Lonský.

Giardiasis je způsobena bičíkatým prvokem, který byl označován několika jmény jako Giardia intestinalis, Giardia lamblia a Giardia duodenalis.
Rozsah parazitózy v populaci se pohybuje u psů od 1 do 33%, u koček od 1 do 11%. Zdá se, že více bývají postiženi mladí jedinci, kteří trpí i jinými parazitárními onemocněními. Druh giardia obvykle napadá dvanáctník, ale může osídlit kteroukoli jinou část trávicího traktu. Osídlení může být pouze určitého úseku či celého trávicího traktu.

Tisk

Neosporóza psů

Napsal MVDr. Zbyněk Lonský.

Neosporóza psů je poměrně nově objevené onemocnění, způsobené prvokem Neospora caninum. Nejčastěji byla popisována jako obrna hrudních končetin u štěňat a mladých psů, která se zhoršovala do úplné paralýzy, zahrnující přední končetiny, polykací reflex a dýchací pohyby, v závěru končící smrtí nebo utracením.

Tisk

Novinky v diagnostice a léčbě svrabu u psa a kočky

Napsal MVDr. Zbyněk Lonský.

Sarkoptový a demodikózní svrab je v závislosti na oblastech poměrně časté ektoparazitické onemocnění u psů. V současnosti byly vyvinuty některé nové diagnostické a léčebné postupy.

Tisk

Lymská borelióza u psa: Média nebo skutečnost

Napsal MVDr. Zbyněk Lonský.

Lymská borelióza je často diagnostikované, přenašečem způsobené onemocnění lidí a zvířat, které se nejčastěji objevuje v Americe, Evropě a Asii. Objev tohoto onemocnění v posledních 20 letech měl velký vliv na výzkum a zájem o vektorová onemocnění. Média pomohla upřít zájem veřejnosti na možná onemocnění přenášená klíšťaty. Poznání důležitosti těchto onemocnění vedlo ke mnoha zlepšením v porozumění a kontrole tohoto problému.

Tisk

Onemocnění způsobená klíšťaty u psů

Napsal MVDr. Zbyněk Lonský.

Stav v Evropě (2005)

Od počátku minulého století byla klíšťata považována za přenašeče onemocnění na lidi a zvířata včetně bakteriálních/ricketsióza, tularémie, borelióza, Q horečka/, virových i protozoárních nákaz. Klíšťata jsou považována za druhého nejčastějšího hmyzího přenašeče zoonóz po komárech.

CSVS_logo

stomatologie

Úvěr pro zvířata - www.uverprozvirata.cz

Royal Canin

Veterinární stomatologická ordinace MVDr. Zbyněk Lonský je na Facebooku.