pomuzeme2

Tisk

Novinky v diagnostice a léčbě svrabu u psa a kočky

Napsal MVDr. Zbyněk Lonský.

Sarkoptový a demodikózní svrab je v závislosti na oblastech poměrně časté ektoparazitické onemocnění u psů. V současnosti byly vyvinuty některé nové diagnostické a léčebné postupy.

Diagnostika. Diagnostika obou onemocnění je prováděna kožními seškraby. Hlubokými v případě demodikózy a povrchovými pro svrab. V současnosti je u demodikózy používána metoda vytržení chlupu, která je doporučována pro místa, kde je obtížné provádět seškraby, jako jsou například meziprstní prostory. Chlup je opatrně vytažen z folikulu peánkem, opatřeným gumovými návleky na špičkách, vložen do kapky minerálního oleje na sklíčko a přikryt krycím sklem. Roztoč je přichycen k chlupu v místě sousedícím s folikulem nebo plave volně v oleji. Počet roztočů je menší než v klasickém seškrabu a proto tato metoda není doporučována pro kontrolní vyšetření po léčbě. Bylo také prokázáno, že demodex je původcem zánětů zevního zvukovodu u psů, postižených celkovou demodikózou. Doporučujeme proto i vyšetření ušního mazu na přítomnost roztočů u všech psů trpících tímto onemocněním.
Povrchové seškraby u sarkoptového svrabu, i když provedené na větší ploše či na několika postižených místech, mohou být u postižených jedinců negativní. Byl proto vyvinut specifický ELISA test, nyní již komerčně vyráběný s velkou průkazností.
Terapie.
Pro místní demodikózu není doporučována žádní léčba, nebo jsou používány benzoylperoxydové šampóny, rotenonová mast nebo sírové masti. Použití amitrazu je kontroverzní, z důvodu možného vytvoření odolnosti parazita.
Pro generalizovanou demodikózu byl amitraz lékem možné volby po dlouhou dobu. Tento diamid likviduje parazity velmi efektivně a existují studie, dokládající jeho účinnost. Doporučované použití je v koncentraci 0.025% roztoku, aplikovaného každé dva týdny. Nejúčinnější způsob léčby tímto preparátem popsali Medleau a Willemse a to 0.125% roztok na pouze na polovinu těla v jeden den a druhou polovinu další den. Popsaná účinnost léčby byla v 80% případů bez obnovení onemocnění v rozpětí 4-9 měsíců. Odlišné výsledky mohou být důsledkem různého věku v období vypuknutí onemocnění, různé frekvence aplikací, přítomnosti hnisavého zánětu kůže, různých použitých koncentrací roztoku. Vedlejší účinky amitrazu jsou spavost a apatie a objevují se asi ve 40% případů. Tyto vedlejší účinky odezní většinou po dvou dnech a lze jim předcházet podánímm yohimbinu v dávce 0,03 mg/kg 15-30 minut před namočením psa. Amitraz též zvyšuje glykémii a neměl by být používán u diabetických psů, či majitelem diabetikem. Amitraz by nikdy neměl být podáván společně s antihistaminiky. Vedlejší účinky, které jsou častěji pozorovány u toy plemen mohou být dále zvracení, nechutenství, nadměrné pití a močení, průjem, zčervenání kůže, svědivost a otoky. Amitraz, rozředění v minerálním oleji lze též použít k léčbě demodikózního zánětu zvukovodu, či zánětu prstů, způsobeném, tímto parazitem. Opakované koupele jsou účinné též proti sarkoptovému svrabu.
Účinné je celkové i lokální použití Ivermektinu, který však není pro psy indikován a pro některá plemena je toxický. Mylbemyciny mají podobný účinek jako avermektiny. Nové avermektiny, jako je doramektin, se objevují na trhu a snad budou v budoucnosti použitelné v léčbě sarkoptového a demodexového svrabu.
Pozn překladatele: v současnosti je u nás na trhu k dispozici účinný, bezpečný přípravek Stronghold s obsahem účinné látky selamektinu ve formě spot on /kapka za krk/.

CSVS_logo

stomatologie

Úvěr pro zvířata - www.uverprozvirata.cz

Royal Canin

Veterinární stomatologická ordinace MVDr. Zbyněk Lonský je na Facebooku.