Problematika březosti a porodu u psa
Pane doktore Čekáme poprvé štěňátka u naší dvouleté fenky jezevčíka. Ještě jsme při žádném porodu feny nebyli a neradi bychom něco zanedbali. Jak dlouho může porod trvat. Jak zjistíme, že fena už začíná rodit. Jak jí máme pomoci, pokud štěně nemůže ven. Také nevíme, kolik toho má fena před porodem žrát, aby štěňata byla dostatečně vyvinutá. J.N. Česká Kamenice
Nežádoucí nakrytí feny
Pane doktore, letos v březnu se moje fena hárala. Je to kříženec jezevčíka a jsou jí čtyři roky. Už jednou štěňata měla a myslím, že to stačí, aby byla zdravá. Bohužel se mi stalo, že jsm jí nechala před samoobsluhou a nakryl mi jí jiný kříženec, který tam volně pobíhal. Šla jsem k veterináři, který jí dal injekce na přerušení. Co bych měla dělat, aby se mi to už nestalo? R.S. Litoměřice
Oboustranný kryptorchismus - porucha sestupu varlat u psa
Můj pes měl při odběru od chovatele obě varlátka, a teď se zdá, jako by se ztratila. Jak je to možné? Anna H.
Kastrace feny
Porod fenky , která váží méně než 2 kila
Vážený pane doktore, chtěla bych Vás požádat o radu. Máme dvouletou fenku čivavy, je velice krásná, má necelé 2 kila a my bychom se rádi od ní dočkali štěňátek. Slyšela jsem však, že porod může být pro toto plemeno velice obtížný a nerada bych našeho miláčka něčím ohrožovala na zdraví nebo dokonce na životě. Proto bych se Vás chtěla zeptat na Váš názor. Jak dlouho trvá březost u fenky? Měl by být pejsek na krytí menší nebo větší než fenka? Jsme totiž zcela nezkušení chovatelé.
Nesestouplá varlata u psa
Dobrý den, pane doktore, ráda bych se s Vámi poradila o jedné věci. Nedávno jsme si pořídili štěňátko šeltie, pejska, 8 týdnů starého. Až na první prohlídce u veterináře nám bylo sděleno, že pejsek nemá sestouplé jedno varlátko. Pejsek je s rodokmenem, tak jsme volali chovatelce a ta nám řekla, že nám samozřejmě pejska vymění za zdravého, který je zcela v pořádku. My jsme ale bohužel za těch pár dní k našemu pejskovi velmi přilnuli, protože má fantastickou povahu, tak bych se chtěla zeptat, zda se to má nějakým způsobem řešit, případně jaké zdravotní komplikace máme očekávat.
Porovnání dlouhodobých efektů ovariectomie a ovariohysterektomie u fen
Přestože ovariectomie/odstranění vaječníků/ je méně invazivní a rychlejší metodou než ovariohysterektomie /odstranění vaječníků, vejcovodů a dělohy/, většina současných učebnic doporučuje ovariohysterektomii jako vhodnou metodu pro rutinní kastraci fen.
Prevence estru /říje/ u feny a kočky
Prevenci říje lze provádět medikamentózně nebo chirurgicky. Chirurgickou prevencí rozumíme ovariektomii či ovariohysterektomii. Přestože většina chirurgických učebnic uvádí jako rutinní metodu ovariohysterektomii, není zde nutná indikace k odnětí dělohy.
Umělá inseminace u psů ? co lze vyčíst z výsledků v praxi?
Ve skutečnosti je obtížné získat data o výsledcích přirozené plemenitby u psů. Většinou můžeme obdržet informace o narozených vrzích a ne o neúspěšných krytích. Švédský chovatelský klub požaduje tato data od roku 1990 a doposud registruje údaje o 2500 umělých inseminacích. To je užitečné pro posouzení fyziologie reprodukce a reprodukčních problémů u psů.