pomuzeme2

Tisk

Problematika březosti a porodu u psa

Napsal MVDr. Zbyněk Lonský.

Pane doktore Čekáme poprvé štěňátka u naší dvouleté fenky jezevčíka. Ještě jsme při žádném porodu feny nebyli a neradi bychom něco zanedbali. Jak dlouho může porod trvat. Jak zjistíme, že fena už začíná rodit. Jak jí máme pomoci, pokud štěně nemůže ven. Také nevíme, kolik toho má fena před porodem žrát, aby štěňata byla dostatečně vyvinutá. J.N. Česká Kamenice

Tisk

Nežádoucí nakrytí feny

Napsal MVDr. Zbyněk Lonský.

Pane doktore, letos v březnu se moje fena hárala. Je to kříženec jezevčíka a jsou jí čtyři roky. Už jednou štěňata měla a myslím, že to stačí, aby byla zdravá. Bohužel se mi stalo, že jsm jí nechala před samoobsluhou a nakryl mi jí jiný kříženec, který tam volně pobíhal. Šla jsem k veterináři, který jí dal injekce na přerušení. Co bych měla dělat, aby se mi to už nestalo? R.S. Litoměřice

Tisk

Oboustranný kryptorchismus - porucha sestupu varlat u psa

Napsal MVDr. Zbyněk Lonský.

Můj pes měl při odběru od chovatele obě varlátka, a teď se zdá, jako by se ztratila. Jak je to možné? Anna H.

Tisk

Kastrace feny

Napsal MVDr. Zbyněk Lonský.

Pane doktore, Mám dvouletou fenku labradora, a protože neuvažuji o tom, že bychom ji nechali nakrýt, přemýšlíme o kastraci. Zatím jsme se nerozhodli a slyšeli jsme několik protichůdných názorů. Rádi bychom věděli, jaký názor máte na kastraci fen Vy. Daniela M., Mladá Boleslav
Tisk

Porod fenky , která váží méně než 2 kila

Napsal MVDr. Zbyněk Lonský.

Vážený pane doktore, chtěla bych Vás požádat o radu. Máme dvouletou fenku čivavy, je velice krásná, má necelé 2 kila a my bychom se rádi od ní dočkali štěňátek. Slyšela jsem však, že porod může být pro toto plemeno velice obtížný a nerada bych našeho miláčka něčím ohrožovala na zdraví nebo dokonce na životě. Proto bych se Vás chtěla zeptat na Váš názor. Jak dlouho trvá březost u fenky? Měl by být pejsek na krytí menší nebo větší než fenka? Jsme totiž zcela nezkušení chovatelé.

Tisk

Nesestouplá varlata u psa

Napsal MVDr. Zbyněk Lonský.

Dobrý den, pane doktore, ráda bych se s Vámi poradila o jedné věci. Nedávno jsme si pořídili štěňátko šeltie, pejska, 8 týdnů starého. Až na první prohlídce u veterináře nám bylo sděleno, že pejsek nemá sestouplé jedno varlátko. Pejsek je s rodokmenem, tak jsme volali chovatelce a ta nám řekla, že nám samozřejmě pejska vymění za zdravého, který je zcela v pořádku. My jsme ale bohužel za těch pár dní k našemu pejskovi velmi přilnuli, protože má fantastickou povahu, tak bych se chtěla zeptat, zda se to má nějakým způsobem řešit, případně jaké zdravotní komplikace máme očekávat.

Tisk

Porovnání dlouhodobých efektů ovariectomie a ovariohysterektomie u fen

Napsal MVDr. Zbyněk Lonský.

Přestože ovariectomie/odstranění vaječníků/ je méně invazivní a rychlejší metodou než ovariohysterektomie /odstranění vaječníků, vejcovodů a dělohy/, většina současných učebnic doporučuje ovariohysterektomii jako vhodnou metodu pro rutinní kastraci fen.

Tisk

Prevence estru /říje/ u feny a kočky

Napsal MVDr. Zbyněk Lonský.

Prevenci říje lze provádět medikamentózně nebo chirurgicky. Chirurgickou prevencí rozumíme ovariektomii či ovariohysterektomii. Přestože většina chirurgických učebnic uvádí jako rutinní metodu ovariohysterektomii, není zde nutná indikace k odnětí dělohy.

Tisk

Umělá inseminace u psů ? co lze vyčíst z výsledků v praxi?

Napsal MVDr. Zbyněk Lonský.

Ve skutečnosti je obtížné získat data o výsledcích přirozené plemenitby u psů. Většinou můžeme obdržet informace o narozených vrzích a ne o neúspěšných krytích. Švédský chovatelský klub požaduje tato data od roku 1990 a doposud registruje údaje o 2500 umělých inseminacích. To je užitečné pro posouzení fyziologie reprodukce a reprodukčních problémů u psů.

CSVS_logo

stomatologie

Úvěr pro zvířata - www.uverprozvirata.cz

Royal Canin

Veterinární stomatologická ordinace MVDr. Zbyněk Lonský je na Facebooku.