pomuzeme2

Tisk

Akutní průjmové onemocnění u psa

Napsal MVDr. Zbyněk Lonský.

Velké množství vody prochází každý den trávicím traktem jako kombinace vody přijaté a vody vzniklé vnitřní sekrecí. Dvacetikilogramový pes například zpracuje asi 3 litry tekutiny denně. Průměrně 95 % této vody je zpětně resorbováno tlustým střevem, což znamená, že relativně malé snížení vstřebávání nebo zvýšení vylučování má přímý důsledek ve zvýšení obsahu vody v tlustém střevě a následný průjem.

Velmi malá změna v obsahu vody ve výkalech, z normálních 70% na 80% působí velice výraznou změnu v konzistenci trusu. Průjem je jedním z nejčastějších důvodů, proč je navštěvována veterinární ordinace. Lze ho definovat jako zvýšení frekvence, objemu a tekutosti výkalů, přičemž je nutné brát v úvahu dietu, která je zkrmována. Dieta s vysokým obsahem vlákniny například vede k významnému zvětšení objemu trusu a frekvence kálení v porovnání se skrmováním normálně vysoce stravitelného krmiva. Průjem je klinickým příznakem, který může být způsoben s množstvím příčin a mechanismů, ovlivňujících trávicí trakt. I když diagnózu není možno stanovit jednoduše, aspekty vzniku průjmu a přidružených klinických příznaků pomáhají přesněji určit místo a původ problému.
U průjmových onemocnění nejčastěji není přesná diagnóza stanovena prostě proto, že symptomatická léčba /léčba dle příznaků/ efektivně odstraní příznaky onemocnění. Spolu se specifickou léčbou antibiotiky, prostředky na odčervení a podobně je léčba průjmových stavů spojena typicky s úpravou diety - t.j. hladovkou a rehydratační /zavodňovací/ léčbou podáváním tekutin či v těžších případech aplikací tekutin nitrožilně a následným použitím lehké diety
Lehká dieta může být definována jako vysoce kvalitní, vysoce stravitelná a nedráždivá dieta, obsahující složky, které mají minimální riziko podráždění trávicího traktu, jako jsou například zdroje proteinů nové pro určité zvíře. Důvodem pro doporučení takovéto změny zahrnují minimální vystavení enterocytů /buněk střevní sliznice/ možnosti získané potravní alergie či intolerance
Trávicí trakt je vystaven tisícům možných alergizujících potravních proteinů každý den, ale má obranné mechanismy, které brání těmto proteinům pronikat střevní sliznicí a vyvolat přecitlivělost. Antigen je rozbit střevními enzymy a možnost průniku je omezena pevným spojením buněk střevní výstelky. Většina antigenů je zneškodněna v tenkém střevě jako aminokyseliny, které jsou vstřebávány pomocí nosičů.
Balo zjištěno, že pouze dvě promile potravních proteinů jsou vstřebány netknuté. I když výživně nedůležité, jsou tyto proteiny důležité pro lymfatické tkáně v oblasti trávicího traktu a napomáhají tvorbě protilátek a udržení stavu tolerance - snášenlivosti . Rozbití snášenlivosti a následný vznik přecitlivělosti nastává, když střevní sliznicí proniká vyšší množství antigenů. Pokud je trávicí trakt narušen zánětem například enteritidou /zánět střeva/, obranné mechanismy jsou narušeny sníženou funkcí enzymů a narušením pevného spojení buněk střevní výstelky a tím zvýšení prostupnosti střeva pro možné antigeny. Pokud dojde ke zvýšenému průniku antigenů střevem mimo normální prostup, může vzniknout získaná alergie k jednomu či více proteinovým zdrojům. Může být pouze krátkodobá, ale při opakované přítomnosti těchto alergenů se může stát trvalou. To znamená, že při dalším onemocnění akutním průjmem existuje potenciální riziko vzniku alergie k jednomu či více proteinovým zdrojům. Pokud dále normální krmná dávka obsahuje protein či proteiny, na které je zvíře přecitlivělé, vede návrat k normálnímu krmení ke stálému vystavení zvířete antigenům a následnému chronickému průjmu

Dietetická léčba akutního průjmu.
V zájmu snížení rizika možných komplikací je nutno minimalizovat množství proteinových zdrojů v krmivu. Riziko může být sníženo jen a pouze v závislosti na druhu skrmovaného proteinu. Ideální by bylo použít protein, který nebyl součástí psovi obvyklé diety. Protože však jsou psi krmeni během života rozličnými proteiny, je to těžký úkol.
Můžeme však vybrat takový zdroj proteinů, který je zřídka kdy spojen s přecitlivělostí na krmivo - to znamená například použít pouze určitý druh masa nebo rybího proteinu, jehož pomocí lze sestavit vysoce stravitelnou dietu. Důležité je, aby krmná dávka byla kompletní a množství proteinu nebylo významně sníženo - to by mohlo narušit proces obnovy buněk střevní výstelky. Ideální množství proteinů nebylo přesně stanoveno, ale za vhodnou lze považovat hladinu, určenou pro růst.
Majitelem doma vytvořená krmná dávka nemusí být vhodná z důvodu používání většího množství zdrojů proteinů. Řešením je použití specielně vyráběných dietních krmiv, která obsahují jediný zdroj proteinů či rybího proteinu a jediný zdroj uhlohydrátů - rýži. Ty jsou vysoce stravitelné, snižují dietetické zatížení střeva a mají průměrně dvojnásobek energetické hodnoty než běžné krmivo. Tím je umožněno skrmovat menší množství krmiva. Obsahují též vyrovnaný poměr živin a jsou vhodná pro růst. To také znamená, že jsou vhodným krmivem pro štěňata a koťata s průjmem. Popsané diety jsou dostupné u veterinárních lékařů pod názvem Pedigree nebo Whiskas Selected Protein Diet /Dieta s vybraným zdrojem proteinů/.

Zdroj: Steve Andrews Bvet Med, MRCVS, Waltham Centre For Pet Nutrit

CSVS_logo

stomatologie

Úvěr pro zvířata - www.uverprozvirata.cz

Royal Canin

Veterinární stomatologická ordinace MVDr. Zbyněk Lonský je na Facebooku.