pomuzeme2

Tisk

Plynatost a kručení v břiše u psů a koček

Napsal MVDr. Zbyněk Lonský.

Plyn se může dostat do trávicího traktu několika různými cestami.Může být spolykán/aerophagia/, dále může přestoupit z krve do trávicího traktu interakcí mezi žaludečními šťávou a bikarbonátem ze slinivky a poslední cestou je forma bakteriálního metabolismu uhlohydrátů a proteinů, při kterém vzniká plyn.

Páchnoucí odchod plynů, velmi nepříjemný pro majitele, vzniká především bakteriálním metabolismem. Takový vznik plynu v gastrointestinálním traktu znamená buď, že
- bakterie jsou přítomné v horním úseku trávicího traktu/duodenum, jejunum/,kde mají přístup k živinám/hlavně uhlohydrátům/, které by měly být nejdříve tráveny a absorbovány, než budou vystaveny bakteriím v tlustém střevě
- živiny /hlavně uhlohydráty včetně vlákniny a některé proteiny/ pronikají do tlustého střeva, kde jsou vystaveny působení bakterií - pacientovo tlusté střevo je obsazeno bakteriemi, které jsou náchylné k vyšší produkci plynu

Mnoho zdravých psů má v horní části tenkého střeva mohutnou bakteriální populaci, ale pokud tyto bakterie neprodukují plyn, nezpůsobují flatulenci a kručení v břiše.
Některé uhlohydráty /např. rafinóza obsažená ve fazolích/ jsou v trávícím traktu savců neúplně tráveny a tak postupují do tlustého střeva /kde je velké množství bakterií s fermentačním potenciálem/, kde může vzniknout produkce plynu. Živiny, obsahující síru, mohou produkovat mnohem výraznější zápach, protože jejich trávením vzniká hydrogensulfid a methanethiol. Mezi zdroje patří aminokyseliny a některé druhy zeleniny.

Zlatulence nejčastěji obtěžuje majitele psů. Kočky s ní mají mnohem menší problémy, i když jejich výkaly páchnou mnohem intenzivněji. Nejprve je třeba podotknout, že určité množství plynu vychází konečníkem z trávicího traktu vždy jako normální součást trávení. Stav je nutné řešit v případě, že plyn odchází často, ve velkém množství a zápach a vycházející zvuky překračují normální meze. Někteří pacienti produkují obzvláště páchnoucí plyny ? což je způsobeno určitým druhem bakterií, kolonizujícím tlusté střevo. V těchto případech je nutno provést intenzivní diagnostiku, za ůčelem vyloučení jiného onemocnění trávicího traktu. Gastrointestinální onemocnění, způsobující špatné trávení a vstřebávání živin, spojené s hubnutím, zvracením a nechutí k žrádlu jsou poměrně častou příčinou nadměrné tvorby plynů v GI traktu. Pokud zjistíme, že nejsou jiná systémová onemocnění přítomna, jsou u pacientů s nadměrnou tvorbou plynů používány 4 následující léčebné postupy:
- změna diety
- změna bakteriálního osazení GIT
- podávání karminativ - přípravků, omezujících tvorbu plynů
- omezení aerophagie, pokud existuje

Za prvé ? změna diety by měla směřovat k odstranění nestrávených uhlohydrátů/např. vlákniny/ nebo nadbytečných proteinů. Někdy mohou být příčinou i některé vitaminové doplňky. Jednoduchou metodou, která odhalí možnou příčinu v dietě, je převedení pacienta na jednoduchou vařenou dietu, složenou z vysoce stravitelného proteinového zdroje/např. kuřecí maso/ a lehce stravitelného zdroje uhlohydrátů /např. rýže či brambory/. Uhlohydráty typu lactulosy by měly být z diety vyloučeny. Pokud tato změna diety zlepší sama o sobě stav, je nutné najít vyrovnanou komerční dietu, která bude fungovat obdobně. Pokud se to podaří, je velkou výhodou této jednoduché metody, že s obejde bez podávání léků, či doplňků stravy. Za druhé ? pokud je změna diety neúčinná, je nutné zkusit změnu bakteriálního obsazení střeva pomocí antibiotik. Vhodná jsou antibiotika, která potlačují anaerobní bakterie /např. tylosin či amoxicillin/. Pravděpodobně lepší účinek těchto atb pramení z toho, že anaerobní bakterie produkují více hydrogensulfidu. Nevýhodou této metody je, že prakticky se nikdy nepodaří zcela zlikvidovat bakteriální populaci v trávicím traktu a tak po ukončení podávání atb se flatulence může obnovit. Za třetí ? lze podávat karminativa. V současné době se jako efektivní ukazuje kombinace zinkacetátu s aktivním černým uhlím extraktem Yucca schidigeria. Nevýhodou této metody je, že je nutné přípravek podávat stále. Za čtvrté ? omezení aerophagie u zvířat, které jí trpí /většinou brachycephalická plemena/, někdy je nutné chirurgické ošetření defektů horních cest dýchacích. Dále může pomoci rozdělení krmení do většího množství malých porcí denně a omezení konkurence jiných psů v domácnosti při krmení, vedoucí k hltání. Několikadenní úprava podmínek při krmení ukáže, zda příčinou flatulence je aerophagia.

Zdroj: Michael Willard, Texas AaM University, USA

CSVS_logo

stomatologie

Úvěr pro zvířata - www.uverprozvirata.cz

Royal Canin

Veterinární stomatologická ordinace MVDr. Zbyněk Lonský je na Facebooku.