pomuzeme2

Tisk

Častěji se opakující průjmy u psa

Napsal MVDr. Zbyněk Lonský.

Pane doktore Mám psa Německého ovčáka 1,5 roku starého, který již delší dobu trpí průjmy. Krmím ho dobře vařeným masem, a jako příkrmy používám vločky, těstoviny a někdy rýži. Dávám mu vitamíny s vápníkem celkem pravidelně. Několikrát mu průjem trval i několik dní a musela jsem navštívit veterináře. Po hladovce, dietě a injekcích se to spravilo. Můžete mi poradit, aby se to neopakovalo. J.L. Praha

Tisk

Nedostatek vápníku u psa

Napsal MVDr. Zbyněk Lonský.

Pane doktore, dostal jsem k vánocům štěně německého ovčáka, starého 10 týdnů. Nemá žádné problémy, ale slyšel jsem, že velká plemena psů trpí často tím, že mají rachitidu a asi nedostatek vápníku. Co mám dělat, aby se to nestalo taky mému Alanovi ? Milan K., Hradec Králové

Tisk

Obezita u psů

Napsal MVDr. Zbyněk Lonský.

Vázený pane doktore, mám hladkosrstého jezevčíka, 3 roky starého, který je zcela zdravý, ale každý i veterinář mi říká, že je tlustý. On má ale jenom deset a půl kila, což je pouze o pětset gramů více než předepisuje standart a mě se nedaří ho zhubnout. Kolik by tedy měl správně vážit? Je hodně tlustý, i když je tato váha pouze 500g nad určenou standartem? Z.T., Praha

Tisk

Časté průjmy u psa

Napsal MVDr. Zbyněk Lonský.

Pane doktore! Můj 3 letý pes, kříženec, trpí často průjmy. Byli jsme už několikrát u veterináře, po léčbě bylo vše v pořádku, ale vše se opakovalo. Asi vždycky venku něco sežere a pak má průjem. Normálně mu vaříme různé maso a rýži nebo těstoviny. Občas dostane něco od stolu. Myslíte, že by mu pomohlo změnit nějak krmení. Co jinak dělat, když dostane průjem? J.H. Chomutov
Tisk

Potravní alergie u psů a koček

Napsal MVDr. Zbyněk Lonský.

Nové poznatky o potravní alergii u psa a kočky.

Tisk

Krmení štěněte

Napsal MVDr. Zbyněk Lonský.

Pane doktore, Pořídili jsme si k vánocům štěňátko. Jedná se o plemeno německá doga. Od chovatele jsme obdrželi instrukce jak se máme o štěně starat, včetně návodu ke krmení, který obsahuje podrobný jídelníček. Na druhou stranu máme známé, kteří mají také velké plemeno/leonberger/ a Ti nám radili, abychom krmili granulemi. Něco podobného nám radil též veterinář. Nemůžeme se dohodnout, co je lepší. Mohl byste nám poradit.

Tisk

Energetické požadavky starších psů

Napsal MVDr. Zbyněk Lonský.

Je těžko říci, kdy označit psa jako seniora, když u různých plemen existuje tak široká škála očekávané délky života. Obecně psi plemen střední velikosti a plemen malých žijí déle, v některých případech až do 17 či 18 let. Délka života obřích plemen bývá mnohem kratší, často mezi 7- 8 roky. Takže je nemožné generalizovat délku života u psa a je doporučováno považovat za seniora nebo starého jedince psa, který žije poslední třetinu běžně očekávného života u určitého plemene.

Tisk

Může krmivo ovlivňovat chování?

Napsal MVDr. Zbyněk Lonský.

Názor, že dieta může ovliňovat chování se traduje řadu let. Například nápoje s vysokým obsahem uhlohydrátů či mléko, byly u lidí považovány za zklidňující a napomáhající spánku. V současné době se objevilo několik až zábavných popisů, spojujících některé složky diety s hyperaktivním chováním u dětí, psů a zřídka u koček.

Tisk

Dietetické antioxidanty ve výživě psa a kočky

Napsal MVDr. Zbyněk Lonský.

V současnosti vešla v obecnou povědomost informace o důležitosti oxidačního poškození v procesech nemoci a stárnutí u všech druhů. Tato poškození jsou způsobena tzv. ?volnými radikály?, což jsou jakékoli atomy nebo molekuly, schopné samostatné existence, obsahující jeden nebo více nepárových elektronů.

Tisk

Nutriční podpora pacientů v kritickém stavu

Napsal MVDr. Zbyněk Lonský.

Výživa je důležitá z pohledu hospitalizace. V literatuře je popisována nefunkčnost střeva jako predispoziční faktor pro rozsev bakterií a sekundární sepsi. Tento moment preferuje enterální /střevní/ výživu, pokud je možná. Okamžitým cílem nutriční podpory je zabránění odbourávání tělesných proteinů a zachování tělesné hmoty.

Tisk

Výživa a urolithiáza /močové kameny/ u koček a psů!

Napsal MVDr. Zbyněk Lonský.

Akutní péče.
Nejdříve je nutno odstranit ucpání močových cest a obnovit průtok moči. Dále upravit acidobazickou rovnováhu, hydrataci a postrenální azotémii, spojené s ucpáním. Odstraněné kameny je nutno podrobit laboratorní analýze. Struvitové kameny u psů jsou často spojeny s obyčejně ureáza pozitivní stafylokokovou infekcí, struvitovou krystalurií, rentgenokontrastními nálezy v močových cestách a alkalickou močí.

Tisk

Co se můžete dozvědět z informací na obalu u krmiv pro zvířata?

Napsal MVDr. Zbyněk Lonský.

Právní předpisy o krmivech pro zvířata a informacích na obalu se liší v každém státě. Účelem tohoto článku není rozebírat tyto odlišnosti, ale pomoci se orientovat, jaké informace se můžete a nemůžete z obalu dozvědět.

CSVS_logo

stomatologie

Úvěr pro zvířata - www.uverprozvirata.cz

Royal Canin

Veterinární stomatologická ordinace MVDr. Zbyněk Lonský je na Facebooku.